Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

V MeetFactory se prolíná umění se životním stylem

Nekašlat na přírodu. Tak by se dalo shrnout to, čeho se drží v centru MeetFactory. Nejde tam jen o galerii, umění, divadlo nebo hudbu. Chtějí být pro své návštěvníky vzorem, kudy se vydat a jak být k přírodě fér.

Budova Meet Factory na pražském Smíchově

Industriální budovy prostě frčí, takže proč si v nich nezařídit centrum současného umění? I když původně MeetFactory sídlila v Holešovicích, musela se po povodních v roce 2002 přestěhovat. A opuštěná továrna na Smíchově, bývalá sklárna, byla výhodná volba. Dneska tam lidé mohou navštívit dvě galerie, divadlo a hudební sál. Pravidelně tu můžete navštívit i rezidentské ateliéry — rezidenční program umožňuje umělcům z různých zemí světa pobývat a tvořit v Praze. V současnosti je to největší program tohoto typu u nás.

„Základní tezí je nebát se alternativy, umožňovat lidem poznat umění z různých úhlů pohledu, dávat prostor začínajícím českým i zahraničním umělcům, představovat nové autory,“ shrnuje působnost centra PR manažerka Zuzana Kolouchová. Mimo hlavní dramaturgie se tam koná také letní kino, edukační programy a zároveň prostory pronajímají pro soukromé akce.

Když návštěvníci vidí zeleně

Spolu s uměním ale v MeetFactory myslí také na životní prostředí, a proto se rozhodli odebírat Elektřinu Nazeleno od Nano Energies. „Nejdůležitější byl pro nás fakt, že energie je odebírána z obnovitelných zdrojů. Zajímavá je také lokálnost, férovost v jednání a jasné vysvětlení, odkud elektřina pochází – vítr, slunce, bioplyn, voda. Tedy ekologicky čisté zdroje,“ vysvětluje Kolouchová.

Hlavní sál smíchovského Meet Factory

Foto: Tomáš Souček

Na zelenou elektřinu „jedou“ už od března 2013. Rádi by také zrealizovali pár možná trochu bláznivých nápadů. Třeba šlapací kolo: na koncertech by si pak návštěvníci sami vyráběli energii. Dalšími možnostmi jsou i zelená světla na příjezdové cestě nebo zelené žárovky uvnitř prostoru.

Když se v MeetFactory budou chovat ekologicky, může to ovlivnit i další lidi. Třeba je to postrčí k tomu, aby se zajímali o prostředí, ve kterém se dennodenně pohybují. Podle Zuzany Kolouchové je jejich cílem, aby měli nejen dobré ohlasy na akce, které pořádají, ale i na to, jak působí. Bylo by fajn, kdyby si návštěvníci řekli, že Meet je tam, kde mají vratné kelímky a nekašlou na přírodu.

Být příkladem a vzdělávat

Kromě zelené energie se zaměřují také na další projekty. Samozřejmostí je pro ně třídění odpadu. Jako první klub v Praze zavedli v roce 2012 právě vratné kelímky na nápoje. V nedávné době přidali i brčka ze slámy. Když přijde na koncert pět set a více lidí, je to služba, která je v republice už naprostou nutností.

Vloni společně s Českým rozhlasem Vltava provozovali letní kino, které se zabývalo environmentálními tématy. Vybrané filmy reflektovaly zásadní a hlavní ekologická témata, která současnou společnost trápí. Několikrát za léto proběhly také dramaturgické úvody k jednotlivým filmům, kde se řešil nejen umělecký počin, ale právě i téma filmu v kontextu s aktuálním děním na scéně ekologie.

Do ekologického chování se mohou zapojit všichni. Několikrát za rok se všichni v MeetFactory zvednou, vezmou pytle na odpadky a uklízejí kolem továrny.

Otevřeno pro každého

O tom, co v MeetFactory dělají, se každý může přesvědčit hlavně na akci nazvané Veřejný dům / Public House. Letos připadá na 23. dubna. Je to společný večer všech dramaturgií, kdy se otevřou prostory celé továrny a všichni si připraví program, který reprezentuje jejich činnost. Návštěvník si tak může udělat obrázek o tom, co zde celý rok dělají. Fanoušek koncertů může poznat i výtvarnou scénu a naopak. Tato akce je otevřená veřejnosti a je zdarma.

Výstava Rodriga Arteaga v rámci akce Veřejný dům

Jinak jsou na letošek připravené novinky i osvědčení umělci. Už zanedlouho — 20. února — odstartuje výstavaumělců z Gruzie, Španělska, Polska či Mexika. V divadelní sekci je čerstvou novinkou severské drama a koncert tu odehraje třeba experimentální Jessy Lanza nebo indie hejsci Tokyo Police Club. Přijďte se podívat!

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.