Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

Recyklační patero moderního člověka

Pojďme využít toho, že jsme v třídění vážně dobří. Naučíme vás, jak jít do důsledku, třídit na jedničku a bez chyb. U popelnic recyklace totiž teprve začíná.

Odpad je vhodné třídit podle materiálu.

Když jsme se před lety učili číst složení na potravinách, šla z toho hlava kolem. Teď už ho čteme i na zubních pastách. S recyklací je to stejné. Člověk ji nemusí chodit nikam studovat, aby do toho pronikl. I malá změna k lepšímu je úspěch, tak si pojďme aspoň jednu vybrat.

Třídíme bez chyb

Nepřidělávejme na třídících linkách víc práce. Věděli jste například, že na obalech od vajíček není ani ň k recyklování? Nejzásadnější omyly při třídění najdete na konci článku. Pokud ale máte problematického odpadu mraky, zajděte do sběrného dvora a chybu rozhodně neuděláte.

Nebojíme se kompostování

Rozložitelný kelímek patří do kompostu

Rozložitelné tašky a kelímky – aby snaha bohulibých iniciativ nepřišla vniveč, musíme je správně vytřídit. Do žlutých kontejnerů na plast nepatří. Kam tedy? Třeba do hnědých odvětrávaných popelnic nebo kompostu. Což je forma recyklace, na kterou zapomínáme. O kompostérech se šíří pomluvy, a tak se jich v bytě bojíme. Je s nimi sice o kapku víc práce, ale nevěřte všemu. Hodí se pro balkonové zahrádkáře a ty, co to se záchranou planety myslí vážněji než jiní.

Zkoušíme to bez zbytečných obalů

Bezobalové nakupování

Všichni kamarádi třídí a naučili jsme to dokonce i tátu. Na některých farmářských trzích používají už jen rozložitelné tašky z kukuřičného škrobu. Člověk nabyde dojmu, že svět je zase v pořádku. A přece ve vzduchu visí otázka. Jak náročné je pěstovat kukuřici? A nejsou nakonec plastové kelímky menší zátěž? Možná nejde o materiál, ale o množství. Třiďte, je to super, ale vůbec nejlíp uděláte, když obaly omezíte. Buďte průkopníky a nakupujte bez obalů. Je to snazší než kdykoli dřív. Existují bezobalové obchody, zeleninu hodíte do frusacku a kafe si místo v kelímku odnesete ve vlastním hrnku.

Jsme vybíraví

Udržitelné alternativy plastových výrobků

Nákupem jedné plastové lahve svět nepoložíte. Ani když si zapomenete plátěnku a nakoupíte do igelitky. Jednorázový plast jednoduše povyšte a použijte ho víckrát. A pak s ním do správného kontejneru. Když to ale jde, buďme vybíraví! Nosme s sebou láhev na pití, kupujme rozložitelné vatové tyčinky do uší, bambusové zubní kartáčky či brčka a ženy, zvažme udržitelné menstruační pomůcky, které jsou navíc pro tělo zdravější. Vybírejme si výrobky z recyklovaného plastu. Typicky batohy nebo boty. Nebo používejme recyklovanou elektřinu. Vzniká třeba z biomasy nebo bioplynu z prošlých potravin.

Lahve kvůli víčkům nebereme

Vyplatí se recyklovat? Jednoznačně ano. Každá 1 tuna vytříděného papíru dokáže uspořit až 2 tuny dřeva. Díky tomu nebylo vloni zbytečně pokáceno 2 226 973 stromů. Jen 50 PET lahví stačí k výrobě jedné fleecové bundy. O nebezpečných látkách, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně nemluvě.

Víčka od PET lahví nemá smysl sbírat

Co naproti tomu smysl nemá, je sběr víček. Prvně je výkupní cena směšně nízká (takže pokud chcete pomoci, radši pošlete pár kaček). Za druhé, není frajerství kupovat plastové lahve. Třídění odpadu tedy smysl má, ale jde ruku v ruce s uvědoměním, že plast zůstane plastem. I když ho dokážeme docela dobře zpracovat.

Co jste možná o recyklaci nevěděli:

  • Staré baterie do směsného odpadu opravdu nepatří. Nemusíte ale chodit světa kraj, abyste na ně našli vhodný kontejner – podívejte se na mapu.
  • Kancelářské svorky odstraňovat z papírů nemusíte. Na to existuje technika. A oddělovat fóliové okénko z obálek je také zbytečné. Jediné, s čím si technika neporadí, je ochranná bublinková folie. Tu odstraňte.
  • Plasty se nemusí blýskat čistotou. Stačí, když jogurt pořádně vyškrábnete a vypláchnete vlažnou vodou. Problém dělá jenom mastnota, té se pokuste zbavit.

Co do směsného odpadu patří, ale možná vás to překvapí:

  • Kapesníky. Stejně jako dámské potřeby či plenky patří do směsného odpadu z hygienických důvodů.
  • Účtenky. Účtenky z termopapíru obsahují bisfenol. Ten je škodlivý a v papírnách dělá problémy.
  • Řasenka. Je sice z plastu, ale jsou na ní zbytky barvy. Patří proto do směsného odpadu.
  • Tuba od zubní pasty. Mohou obsahovat hliníkovou vrstvu a také zbytky pasty. Takový odpad do plastu nepatří.

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.