Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

Moravská čokoláda vzniká z bobů, které připluly na plachetnici

Zapomeňte na Švýcarsko nebo Belgii – za pořádnou čokoládou vyrazte do Čejče na Hodonínsku. V rodinné manufaktuře ji manželé Herůfkovi vyrábějí z poctivých surovin a s maximálním ohledem na životním prostředí.

Jitka Herůfková

Cesta k vysněné práci s čokoládami nebyla pro Jitku a Michala Herůfkovi přímá. Vše nejspíše urychlila svatební cesta na Havaj, kde je uhranuly ručně dělané sušenky a pralinky. Po návratu se Jitka rozhodla, že vyzkouší tvorbu vlastních lanýžů a přes spoustu počátečních nesnází a přešlapů se začalo dařit. O několik let později došlo na tabulky, pralinky i dorty a z HERUFEK Chocolate se stal symbol kvalitní čokolády, kterou ocenili i na Academy of Chocolate v Londýně.

Lahodné a udržitelné

Produkty manželů Herůfkových oceňují lidé nejen pro jejich chuť, ale také pro způsob, jakým vznikají. Na pozadí celé výroby je totiž snaha o maximální udržitelnost a své suroviny berou od lokálních dodavatelů. „Ta kritéria jsou v zásadě jednoduchá,“ popisuje Michal Herůfek způsob, jakým si své dodavatele vybírají. „Musíme cítit, že lidé, se kterými spolupracujeme, jsou naladěni na stejnou vlnu jako my. Takže filosofie a způsob uvažování převažuje nad výhodami finančními.“ U surovin jdou do detailu – řeší i to, kdo jim dodává levanduli do dezertů nebo od koho berou elektřinu, která pohání jejich manufakturu.

Zdobení čokoládových pralinek HERUFEK

Doprava bobů? Jde to i bez emisí

Existuje samozřejmě surovina, kterou v českých podmínkách vypěstovat nemohou, ale pro výrobu čokolády je klíčová – kakaové boby. Protože udržitelnost není pro rodinu Herůfkových pouhou nálepkou na produktech, i v tomto případě přemýšleli nad tím, jak snížit uhlíkovou stopu dopravy bobů. V loňském roce proto realizovali projekt, který nemá v čokoládovém světě obdoby – nezbytná surovina putovala do Evropy několik měsíců na plachetnici.

Plachetnice projektu MissionZero, na níž se přepravovaly kakaové boby do čokolád HERUFEK

„Spolu s čokoládovnou Choco Del Sol a Zotter jsme naložili kakaové boby v Belize na plachetnici Avontuur a přepravili je spolu s dalšími výběrovými surovinami do Evropy,“ popisuje Michal cestu lodi, která je součástí iniciativy Mission Zero. Jejím cílem je eliminovat znečištění způsobené lodní dopravou. Cesta plachetnicí má za cíl ukázat, že to jde. „Do budoucna plánujeme, že budeme všechny boby přepravovat jenom udržitelně bez emisí,“ doufá Michal.

Krize jako moment k zamyšlení

Stejně jako mnoho malých podnikatelů, i oni se museli potýkat s důsledky koronavirové krize. „Prvotní šok byl velký. Ze dne na den nám vypadly tržby z výroby čokoládových dezertů a první dva týdny jsme neprodali téměř jedinou tabulku,“ říká o bezčasí pandemie. „Kakaové boby jsme měli na skladě a nyní už je situace stabilnější, nicméně uvidíme do budoucna, jak se tato situace na trhu projeví. Osobně ale vidím v této době spíše příležitost a prostor pro další inovace – ať už ve stylu podnikání, nebo způsobu života,“ uzavírá.

Rodina Herůfkova

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.