Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

Když doma snížíte teplotu o 1 °C, rázem snížíte náklady na vytápění o šest procent

Radost z toho nikdo nemá, ale růst cen energií se vlivem nejistoty vyvolané ruskou agresí na Ukrajině pravděpodobně jen tak nezastaví. Zašli jsme proto vyzpovídat našeho kolegu Josefa Pavlíka, projektového manažera, a poprosili ho o několik praktických rad, které nám všem pomohou finanční situaci aspoň trochu zlepšit.

Pepo, prozraď nám na úvod, jaká opatření jsi zavedl u sebe doma?

Musím říci, že docela zásadní. Rekonstruujeme rodinný dům a v projektu jsem původně počítal s vytápěním plynem. Ve světle aktuálního dění jsem se ale velmi rychle rozhodl pro jiný způsob vytápění. Plynový kotel již pořizovat nebudu a nyní hledám jiné řešení, které není závislé na tomto fosilním zdroji.

Jaké možnosti zvažuješ?

Vzhledem k probíhajícímu dotačnímu programu Nová zelená úsporám se jako nejvhodnější řešení nabízí fotovoltaika kombinovaná s ohřevem vody a vytápění elektřinou. Je to rozhodně řešení šetrnější k přírodě a při správném využití nám doma vyjde levnější provoz. Ale největší výhodu vidím v tom, že nebudeme závislí na plynu.

Na jakou teplotu doma topíš?

Aktuálně na 22 stupňů, dříve to bylo o stupeň víc. Teplotu jsme doma snižovali postupně, každý týden o jednu desetinu stupně, takže jsme to postupné snižování ani nezaznamenali a teplé svetry jsme mohli nechat ve skříni. Když nemrzne, tak v ložnici netopíme vůbec.

A spočítal sis, kolik jsi tím jedním stupněm ušetřil?

Pracuji řadu let v energetice, přesto jsem byl sám překvapen, když jsem zjistil, že snížení pokojové teploty o jeden stupeň ušetří přibližně šest procent nákladů za vytápění.

Jeden stupeň zní jako drobná změna, přesto nám výrazně ušetří peníze. Navíc je omezování spotřeby energií pozitivní návyk, který snižuje naši osobní uhlíkovou stopu a přispívá dlouhodobé udržitelnosti.

Josef Pavlík, projektový manažer Nano Energies

Co bys poradil lidem, kteří chtějí omezit odběr plynu, ale nemají možnost instalace solárních panelů?

I pro ně se nabízí několik cest. Začnu od nejméně cenově náročného řešení a tím je pořízení kvalitního regulátoru na plyn. Funguje jako minipočítač s termostatem, ve kterém je možné nastavit režimy topení. Čím je regulátor kvalitnější, tím přesnější hodnoty měří. Regulátor, který pracuje s desetinami stupně Celsia, nedělá tak velké teplotní výkyvy, efektivně udržuje konstantní teplotu, a proto není nutné spálit tolik paliva. Prakticky to znamená, že vaše radiátory budou neustále takové vlažné. Kvalitní regulátor rozhodně se snížením spotřeby a zároveň i snížením nákladů za topení pomůže.

Jak jinak snižovat náklady za vytápění?

Dostávám se k těm finančně náročnějším řešením jako je kvalitní izolace oken a celé budovy, aby se maximálně omezily tepelné úniky. Dále pomáhá také snížení a zateplení stropů v místnosti, protože stačí vytápět menší plocha a teplo méně utíká.

Až 30 % z celkové spotřeby plynu se dá také ušetřit díky kondenzačnímu plynovému kotli, který má vyšší účinnost než standardní kotle, protože využívá i odpadní teplo. Dá se pořídit za 30 až 60 tisíc, takže investice se v rodinném domě může vrátit v řádu jednotek let.

Může si domácnost vybrat složení plynu, který doma využívá? Jaké jsou alternativy na trhu?
Alternativy jsou, ale je jich velice málo. Jednou z nich je bioplyn. Tento plyn se netěží, ale vyrábí se v bioplynových stanicích ze zemědělského odpadu a zbytků z jídelen. Výrobců je ale bohužel málo a většinou nejsou napojeni na plynárenskou soustavu. To je rozhodně směr, který v Nano Energies podporujeme a jednáme s bioplynkami o tom, aby do technologií na výrobu bioplynu investovaly.

Jak tedy každý z nás může přispět ke snižování závislosti na ruském plynu?

Pokud se rozhodujete nad způsobem vytápění, radil bych zvolit elektřinu. Ideálně v kombinaci s fotovoltaikou, jejíž návratnost klesla díky růstu cen energií a rapidnímu poklesu nákladů na solární technologie klidně i na 3 roky.

Takové řešení je zároveň nejvíce ekologické. Výroba energie ze slunce v kombinaci s připojením k zelené elektřině jsou způsoby, které pomáhají naši závislost snižovat.

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.