Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

Farmářský neznamená bio. Jsou farmářské trhy zárukou kvality?

Kde se dá na dobrý farmářský trh narazit a co se vlastně skrývá pod označením „farmářský“? Odpověď je překvapivě jednoduchá a najdete ji ve článku.

Ovoce vyskládané v krabicích na farmářských trzích

Jako kdyby mi někdo dal facku. Tak jsem si připadala, když jsem poprvé zjistila, že farmářský trh může být prakticky cokoli. Jestli jsem věřila, že farmáři jezdí brambory ušpinit do bahna, aby vypadaly autenticky? Pomluvy neposlouchám. Překvapení přišlo odjinud. Každý farmářský trh má svá pravidla a ta se liší. Jak se v tom vyznat?

Vyskládaná zelenina na farmářském trhu

Jaké zboží a kdo může na trzích prodávat?

Každý farmářský trh je jiný a vždy záleží na pořadateli. Buďte zvědaví. Přečtěte si tržní řád. My jsme už nějakou rešerši za vás udělali. Standardně se v kodexech dočtete, že potraviny musí být výhradně domácí (chápejte české) a prodávat by je měl prvovýrobce, tedy farmář. O bio-eko ani vidu ani slechu. Místo toho se dočteme, že produkty odpovídají charakteru farmářských trhů a vychází z českých tradic. Co si pod tím přesně představit? Těžko říct.  

Farmářské bio produkty existují!

Neházejme ale všechny trhy do jednoho pytle. Kupříkladu ty pod Asociací farmářských tržišť ČR prodávají jen masné výrobky, které neobsahují strojně oddělené maso, mouku, sóju či jiné náhražky. I u dalších farmářských potravin prověřují nejen původ, ale také složení a zpracování. Jediný farmářský trh v Praze zaměřený výhradně na biopotraviny je jednou ročně. Letos se koná v sobotu 19. října. Nemusíte se kvůli němu táhnout až do hlavního města, podobné akce jsou po celé republice. Mrkněte na kalendář.

Borůvky v krabicích na farmářském trhu

Není lepší zajít do Country Life nebo podobného obchodu?

To záleží. Stejně jako s farmářskými trhy se vyplatí zkouknout kodexy pár obchodů, vybrat si nejsympatičtější z nich a tam nakupovat. Někdo slibuje potraviny bez genetických modifikací a hormonů, jiný k tomu i zelené myšlení ve všech aspektech od úklidu až po energii. Mrkněte také na mapu Lovíme Bio. Celou republiku tam máte jako na dlani a možná je za humny ekofarma, o které jste dosud netušili.

Sečteno a podtrženo?

Každý z nás se musí pídit po informacích, pokud chceme vědět, co kupujeme. Ať už pod hlavičkou farmářských trhů nebo zdravých prodejen. Pochybnostem navzdory, není nad ranní kávičku z rozložitelného kelímku, voňavou mrkev bez obalu a pokec s kamarádkou, kterou na trhu náhodně potkáte.


Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.