Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

Dvůr, který vyučuje ekologii

Louky, step, mokřad, lužní les nebo farmu. To vše najdete na starobylém statku uprostřed Prahy, který se zabývá environmentální výchovou. A když se věnují ekologii, je nasnadě, že i s energiemi to tu mají pěkně Nazeleno.

Toulcův dvůr v Praze

Je dost pravděpodobné, že jste vy nebo vaše děti v Toulcově dvoře za trochou toho ekologického poučení byli. Malebný statek o rozloze deseti hektarů má za sebou zajímavý příběh. První zmínky o usedlosti sahají do středověku, v šedesátých letech minulého století dvůr přešel pod křídla Státního statku Praha. Ten v něm zřídil výrobnu krmných směsí a bývalé stodoly předělal na průmyslové objekty. A dal mu jaksepatří zabrat.

Noemova archa po česku

Jelikož areál patřil (a dodnes patří) Praze, nebyl po revoluci součástí privatizace. Po dlouhých jednáních, která vedla zakladatelka a „duchovní matka“ celého projektu Emilie Strejčková, se v roce 1994 podařilo prosadit myšlenku, aby dvůr sloužil ekologickému vzdělávání.

S jednotlivými budovami to ale po dlouhém komunistickém devastování nevypadalo vůbec dobře. Nicméně šestice nadšenců se pustila do rekonstrukcí.

Když dokončili první budovu, začali také s programem — jako první pořádali akce pro školy, později se vzdělávání zaměřilo rovněž na učitele.

Jak se dařilo opravovat další a další stavení, přibývalo i pestřejší náplně. Tak například Noemova archa zachraňuje původní česká plemena hospodářských zvířat, jako jsou krávy červenky, původní druh ovcí Šumavka nebo v poslední době stále populárnější přeštické prase.

Mapa toulcova dvoru

Zdroj: toulcuvdvur.cz

Rozvoj práce s dětmi později přinesl mateřskou školu, která je zajímavá jedním primátem: její ředitelka byla vůbec první u nás, kdo do české legislativy přinesl pojem lesní školka.

V Toulcově dvoře působí také sociální podnik Envira, který dává práci až šesti desítkám hendikepovaných. Ti pracují na zahradách, v chráněné dílně nebo ve zdravé jídelně.

Ekologická je i elektřina

Je logické, že tam, kde se takto intenzivně zabývají ekologií a vzděláváním kolem životního prostředí, se sami snaží být ekologičtí. „Abychom nekázali vodu a nepili víno, od samých začátků v devadesátých letech se zabýváme tím, jak být víc v souladu s přírodou i v otázce energií. Jakmile to začalo být trochu možné, někdy kolem roku 2000, začali jsme odebírat elektřinu vyrobenou co nejvíc z obnovitelných zdrojů. Dnes již odebíráme energii 100% z obnovitelných zdrojů – Elektřinu Nazeleno od Nano Energies. Vážíme si toho, že jsou i naším partnerem — ekologická výroba energie totiž vyvolává řadu otázek, na které od nich vždy dostaneme odpověď a naše případné obavy tak rozptýlí. Jde například o spalování slámy z obilovin,“ pochvaluje si Jakub Moravec, PR manažer Toulcova dvora. Elektrárny, které by při výrobě zpracovávaly pouze slámu či monokulturně pěstované plodiny, v portfoliu čisté Elektřiny Nazeleno opravdu nenajdete.

Dalším zajímavým místním projektem je zadržování dešťové vody. V podzemí areálu byly obrovské nádrže, které sloužily ke sbírání surovin na krmivo pro dobytek — vozily se sem zbytky ze závodních jídelen z celé Prahy. „Toulcovští“ tyto nádrže postupně opravili a zrenovovali a dnes je používají k chytání dešťové vody. Té je tolik, že areál ji nespotřebuje, a tak slouží k zavlažování přilehlého mokřadu. „Tento projekt ale není u konce, neustále vymýšlíme další a další způsoby, jak bychom tuto vodu mohli dál recyklovat a dostat ji do oběhu, třeba i mimo náš areál,“ popisuje Moravec.

Součástí Toulcova dvoru je i přilehllý přírodní areál, kde najdete např. mokřad

Zdroj: Matěj Orlický

Kromě toho se v Toulcově dvoře snaží pro školku a jídelnu nakupovat bezobalové potraviny a co nejvíc preferovat lokální farmáře a výrobce. Mají také vlastní zahradníky, kteří na jejich pozemcích pěstují sezonní ovoce a zeleninu. A přebytky, které se ve dvoře nezkonzumují, prodávají obyvatelům okolních sídlišť.

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.