Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

Dobijte si o Vánocích baterky. My na to jdeme takhle

Příběhy a strategie kolegů, kteří jsou ve vánočních přípravách machři. Zařiďte si to letos jako oni a zbyde vám energie přinejmenším až do Silvestra.

Rozsviťte si o Vánocích světýlka

Všude jsou moudra, jak mít Vánoce bez hádek, jak pohostit aspoň 25 lidí a stihnout si u toho umýt vlasy a jak nepřibrat 4 kila za 3 dny. V našem textu nic takového není. Sebrali jsme mezi sebou tipy, které nám před Vánoci fungují. Třeba vám taky bodnou.

Dárky strčte do pytlíků

Někteří naši kolegové si nechávají dárky zabalit rovnou. Druzí jsou ale hlavy tvrdohlavé. Od dob, co nevěříme na Ježíška balíme všechno najednou, s koledami a svařákem je to jedna z našich nejmilejších tradic. Letos ale kolegyně zvažuje jeden fígl. Doba přeje zero waste, vánočních látkových pytlíků je víc a jsou čím dál pěknější. Asi jí dáme za pravdu – zkusíme letos ušetřit trochu času, hromadu papíru a třeba se nám příští rok balíček zase vrátí.

Rozsviťte si  

Na Vánoce si pořádně posviťte

Věděli jste, že v Nizozemí téměř nepoužívají vánoční ozdoby? O to víc světýlek na stromek ale pověsí. Takový nedostatek světla a slunce jako oni sice v Česku nemáme, ale stejně jsme se shodli, že světýlka jsou super. Dělají nám lepší náladu. Nejen na stromku, ale i na okně, balkonu, na rámu postele. A od doby, kdy všichni svítíme zelenou elektřinou, je to pro nás i tak nějak víc v pohodě.    

Zachovejte klid. A rutinu

Cvičíte vždycky ráno 15 minut jógu, nebo si před spaním čtete? My to děláme. A hodláme v tom pokračovat i o adventu. Uklidíme jako pokaždé a byt provoníme jehličím a františkem. Upečeme 2–3 druhy cukroví pro radost, místo pachtění se po nocích. Beztak máme zrovna tyhle druhy nejradši. A všem kamarádům doporučujeme to samé. Rutina je od toho, aby se občas porušila, takže klidně si dejte o svátcích oraz. Ale vykašlat se na všechno, co máte rádi, a být celý advent rozhození?

Vezměte si půlden na nákupy

Na nákup dárků si vemte půl dne dovolenou

Tahle strategie kamarádky je podle nás dokonalá. Vánoční dárky nenakupuje „na blind”. Všechno promyslí a sepíše seznam, komu co a za kolik. To je první půlka, proč to funguje. Fígl je ale v tom, že si vezme půlden volna. Zatímco se my ostatní chystáme na nákupy po práci stejně jako další tisíce, ona už má hotovo a není z toho vyšťavená. Koupí, co potřebuje, a nemačká se v davech. Téhle dovolené nebudete litovat.

O Vánocích je všeho moc. Co s tím?

Moc jídla, moc rodinných návštěv, moc vaječného koňaku, moc gauče a pohádek. Dobře, toho posledního není nikdy dost. Ale za zbytkem si stojíme. Našli jsme způsob, jak se rychle hodit do klidu. I když zrovna není čas (nebo jsme líní) jít se vyvětrat. A praktikujeme to i během roku. Nenutíme vás meditovat, stačí se párkrát zhluboka nadechnout. Nastavte si třeba budík a „cvičte” pravidelně každé tři hodiny. Možná si během té chvilky také stihnete uvědomit, že víc chlebíčků už se do vás vážně nevejde.

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.