Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

Co víme o pesticidech?

Je pravda, že jsou všechny pesticidy zdraví škodlivé? Kdy se začaly masivně používat? A existují přírodní a efektivní způsoby, jak se bez nich obejít?

Jsou pesticidy nebezpečné?

Když došlo k úniku z indické továrny na pesticidy, svět stál tváří v tvář nejhorší chemické katastrofě v době míru. Stalo se to 3. prosince 1984, na místě zemřelo několik tisíc lidí a půl milionu se otrávilo. Na památku obětí vznikl Mezinárodní den bez pesticidů, který upozorňuje, jak chemie poškozuje zdraví a přírodu. A na to konto jsme dali do kupy text, jak si s pesticidy stojíme teď – v roce 2019.

Jsou všechny pesticidy škodlivé?

Rakovina, ADHD, dětská leukémie, Parkinsonova choroba… O jednotlivých účincích pesticidů se můžeme přít. A různé studie se také přou. V poslední době hlavně o glyfosátu. Je karcinogenní? Podle WHO pravděpodobně ano, EFSA namítla, že pravděpodobně ne (a další studie se přidaly). Jak to dopadlo?

Evropská komise o 5 let prodloužila povolení, kdy se smí látka používat. Zní to jako žabomyší válka a vlastně tak trochu je. Odborníci upozorňují, že největší problém je jinde. V každé chvíli na nás působí koktejl chemikálií, které reagují. Možných kombinací je tolik, že neexistuje metoda, jak účinek na naše zdraví posoudit. Denní dávku navíc nedostane jen člověk. Trpí vše, od včel až po půdu.

Potřebujeme je vůbec?

Pesticidy se hojně používají i na ošetření sóji.

Světová populace roste po miliardách a kdo všechny nakrmí? Zástupci byznysu s pesticidy tvrdí, že bez nich to nepůjde. OSN říká něco jiného. Problémem není nedostatek jídla, ale chudoba a nerovnost. A víc argumentů ukazuje, že pesticidy nemají s hladověním moc společného. Mnoho chemie se používá ve spojitosti s palmovým olejem a sójou (tou se krmí hospodářská zvířata, abychom měli levné maso). Jednou z nejvíce chemicky ošetřovaných rostlin je bavlna. Pesticidy navíc kromě škůdců likvidují organismy v půdě a tím se úrodnost naopak snižuje.

Proč je i v 21. století tedy používáme? Organizace PAN International připomíná, že byznys s pesticidy v zemědělství se rozšířil po 2. světové válce, kdy chemické firmy hledaly nové možnosti, jak zboží prodat. A finanční stránka zřejmě hraje roli i na nižší úrovni. Pesticidy chrání zemědělce proti ztrátám a šetří čas a peníze za lidi, kteří by se jinak o úrodu museli starat ručně.

Jak se pesticidům vyhnout?

Pesticidům se alespoň částečně vyhnete s produkty z ekologického zemědělství

Jde to jen částečně a je to otázkou volby. Fakta naznačují, že řešení je kupovat výrobky z ekologického zemědělství. Používání syntetických pesticidů je tam zakázáno a ekozemědělci jsou pod drobnohledem. Výzkumy ukazují, že obsah pesticidů je u biopotravin mnohonásobně nižší. Planeta je jen jedna, takže vyhnout se pesticidům úplně nejde. Rozdíl v potravinách z ekologického a konvenčního zemědělství je ale velký. Navíc vás může hřát dobrý pocit, že podporujete farmáře, který neničí místo, kde žijeme. Stejně jako nás hřeje, když spolupracujeme s lokálními dodavateli energie.

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.