Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

7 věcí, které zjistíte, až když se stěhujete

Najít užitečnou radu ohledně stěhováků je brnkačka. Jenže nikdo už vám nepoví, jak si poradit s banalitami. Dali jsme do kupy zkušenosti lidí, co už se párkrát stěhovali. Nechybujte stejně jako oni.

Mladý pár s kávou při stěhování

Kolik krabic si zabalit, co nakoupit a jak elegantně vyřešit poštu? Problémy číhají hlavně tam, kde je nečekáte. Nenechte si zavařit od lednice a zabalte si správně napoprvé.

Kolik potřebujete krabic?

Hodně. Jednoduchá rada platí pro garsonku i rodinný domek – spočítejte, kolik krabic potřebujete. A až to uděláte, vynásobte číslo 3krát. Kromě toho se neobejdete bez bublinkové fólie, izolepy, provázku a centrofixu. Hodí se i ochranné kartonové rohy na hrany, aby se nábytek nepoškodil, nůž na koberce a spoustu pytlů do koše. Myslete i na stěhování kytek. Potřebujete sáčky. Uvážete je kolem stonku a hlína se cestou nerozsype.

Div jménem dosílka

Zrušit pojistku domácnosti, pokud máte, a dát echo všem úřadům a institucím. Takovou informací vás neohromíme, a tak vás radši pošleme na poštu. Ano, na poštu. Vyplňte si tam žádost o změně místa dodání zásilek a domluvte si dosílání pošty, která dojde na původní adresu. Některé dopisy se vyplatí neprošvihnout.

Poctivý do posledního šroubku

Všechno poctivě popište. Nebude to větší otrava, než následky, pokud to necháte plavat. Na každou krabici napište, co v ní je a do jaké místnosti patří. Čím víc detailů, tím lépe. Krabice si očíslujte a zapište jejich počet v každém pokoji. Bude trvat přinejmenším několik dnů, než všechno vybalíte. Život je snazší, když víte, kam sáhnout. Speciální disciplína je rozmontovaný nábytek. Označte si každý kus a stejně tak i šroubky. Chcete si ulehčit život a místo do novin či bublinek balit drobnosti mezi oblečení? Nedělejte to. Předejdete rozbitému porcelánu i běhání mezi místnostmi během vybalování.

Pozitivní energie do nového domova

Pamatujte, že musíte včas přehlásit energie a plyn. Počítejte s více než 2 týdny. Moment, kdy se člověk stěhuje, je ideální chvíle zamyslet se. Od koho chcete elektřinu a plyn nově odebírat? Vyplatí se vám zelená elektřina? Cenu si spočítáte na webu. Objednávku vyplníte online a o všechno ostatní je postaráno.

Každý nakonec zjistí, že má moc věcí. Co s nimi?

Jsou záležitosti, které se vyplatí řešit dokonce dřív než převod energií a plynu. Přeberte si věci včas – neuvěříte, kolik jich máte, i když žijete celkem minimalisticky. Pokud začnete na poslední chvíli, nezbyde vám, než nepotřebné věci vyhodit nebo je tahat s sebou do nového. Začnete-li včas, zjistíte, že máte mraky možností. Stěhování bude méně a povznášejícího pocitu až nad hlavu. Oslovte psí útulky – možná se jim hodí starý koberec, polštář či deky. Pozvěte přátele a uspořádejte bazar nebo oblečení prodejte či věnujte charitě. Speciální kontejnery na textil jsou také možnost.

Udělejte si první dny hezké. Sbalte si tašku první pomoci

Moka konvičku je dobré přibalit s sebou.

Nepočítejte s tím, že budete mít hned vybaleno. Ani že všechno okamžitě najdete. Dokonce ani při precizním popisováním krabic. Připravte si tašku s tím nejnutnějším k životu. To ovšem není jen dostatek spodního prádla a kartáček na zuby. Na seznam patří i vaše oblíbená moka konvička s množstvím kávy, které vystačí na prvních pár dnů.

Nenechte se napálit ledničkou

Vyklidit skříně, zbavit se všeho, co nepoužíváte, vyjíst zásoby a především – rozmrazit lednici s mrazničkou. Spotřebič se bude tvářit suchý jak saharská poušť, ale počkejte 2-3 dny. Aspoň u některých typů. Není nic smutnějšího, než když voda vyteče mezi krabice s věcmi. Zkontrolujte také, že lednici nikdo nezapojí dřív než za několik hodin poté, co ji postavíte do svislé polohy. Jinak se může nenávratně poškodit.

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.