Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

6 tipů na zelenější domácnost

Třídíte, nosíte nákup ve vlastní tašce, chodíte pěšky a jezdíte hromadnou dopravou. Posuňte hranice svého zeleného bytí ještě dál!

1. Čistěte vzduch rostlinami

Vzduch vyčistíte i větším množstvím květin v bytě

Rodina trpící alergiemi a byty, které jsou v suchém létě plné prachu. Tento obraz známe skoro všichni. Věděli jste, že vyčistit vzduch mohou pomoci i pokojové rostliny? Není potřeba kupovat drahé čističky. Místo toho pořiďte třeba tchýnin jazyk, lopatkovce nebo banánovník – všechny dokáží nejen pomoci s prašností, ale zachytí taky spoustu jedovatých látek, které ve vzduchu běžně poletují.

2. Přejděte na zelenou elektřinu

Elektřinu potřebuje každý na provoz ledničky, trouby, nabíjení telefonu, notebooku a třeba i topení. Její výroba může mít velké dopady na přírodu a s udržitelností často nemá nic společného. Věděli jste ale, že existuje alternativa v podobě zelené elektřiny? Se změnou dodavatele začne do vašich zásuvek proudit energie od lokálních, českých dodavatelů. Pomůžete tak nejen udržitelné budoucnosti, ale podpoříte i malé české výrobce této eco-friendly energie.

3. Perte ve studené a nevyrábějte mikroplasty

Množství vypuštěných mikroplastů můžete omezit praním ve speciálních obalech

Voda znečištěná mikroplasty představuje velký problém – bojovat s nimi můžete naštěstí i vy doma. Mikroplasty se totiž uvolňují i z oblečení během praní. Jejich vypouštění do vody zabráníte používáním speciálních pracích obalů, které mikroplasty během praní dokážou zachytit. A nezapomeňte také prát ve studené vodě. Není pravda, že oblečení se dobře vypere jen na vysokou teplotu. Naopak, většinu svého oblečení můžete prát i ve studené vodě a výsledek bude stejný, jen s výrazně nižší spotřebou energie.

4. Naučte se používat svou ledničku

Naučte se správně ukládat potraviny do své lednice

Pokud vaše lednička zrovna nezeje prázdnotou, skladování potravin by mělo odrážet různost teploty na jednotlivých patrech. Do spodního šuplíku, nebo chcete-li na dno, patří zelenina a ovoce. Před uložením do lednice je nemyjte! O patro výše patří maso, ryby a vše, co se rychle kazí. Nad ně přijdou mléčné výrobky, jogurty a sýry. Pokud máte rádi ty aromatické, vložte je do uzavíratelné krabičky. A do vrchních pater uložte hotová jídla – třeba to, co vám zbylo od oběda. Nikdy ale do lednice nevkládejte ještě teplé pokrmy – zbytečně byste tím zvyšovali její vnitřní teplotu.

5. Bojujte se zvyšováním teploty – sázejte stromy

Výsadbou stromů pomůžete udržovat chladnější okolí

Je to tak – nejlepší klimatizací, která nám vydrží stovky let a kromě nižší teploty nabídne i stín a čistší vzduch, jsou stromy. Pokud nemáte vlastní zahradu, domluvte se s přáteli a přidejte se k nějaké ze sázecích akcí. A jestliže jste v časovém presu, stačí když přispějete některé z organizací, která se výsadbou stromů zabývá.

6. Provoňte si domácnost bez škodlivých látek

Svíčky z přírodních materiálů jsou lepší volbou než ty parafínové

Vůně jsou věda. A těm, které si pouštíte do svých domovů, byste měli věnovat extra péči. Nejvíce škodí svíčky parafínové, které v sobě mají zbytky ropných produktů a při jejich spalování se mohou uvolňovat toxické látky. Naopak nejlepší službu vám udělají svíčky z přírodních vosků s nechemickými a éterickými oleji.

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.