Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

5 tipů, jak svým topením šetřit peněženku i přírodu

Zima se pomalu vkrádá do našich domovů a topná sezóna je v plném proudu. Ještě než rozpálíte topení na maximum, přečtěte si pět osvědčených tipů, které sníží vaše účty.

Radostná dvojice plesá nad ušetřenými účty za energie

1. Kotel? Nechte ho zkontrolovat

Je jedno, jestli na podzim rozpalujete kamna na chatě nebo plynový kotel v bytě. V obou případech byste měli ještě před prvním zažehnutím sezóny přivolat servisního technika, aby vše zkontrolovat, seřídil a vyčistil. A to nejlépe každý rok. Zvýšíte tak efektivitu kotle a snížíte množství nebezpečných zplodin, které při jeho provozu vznikají. Přestože taková kontrola něco stojí, prodloužíte tím životnost své topné soustavy, takže se vyhnete její nákladné výměně za pouhých několik let.

2. Přestaňte se utápět

Češi jsou prý notoričtí přetápěči. V obývacích pokojích míváme až 24 stupňů, což je o čtyři stupně více než evropský průměr. Samozřejmě, že mezi námi existují i mimořádně zimomřiví jedinci a právo na hřejivý kout domova jim nechceme upírat. Ale ruku na srdce – nestojí za tu úsporu vytáhnout ze skříně nějaký ten svetr, natáhnout trochu tlustší ponožky nebo si udělat svůj oblíbený čaj? Deku už doma určitě máte, tak proč utrácet za další způsob, jak se zahřát? V chladnějším prostředí se nejen lépe spí, ale pokud třeba pracujete z domova, podpoří to i vaši mentální výkonnost.

3. Změňte dodavatele

Přijde vám, že platíte příliš vysoké účty za energie? Není nic jednoduššího, než změnit dodavatele. Dávno pryč jsou ty časy, kdy jsme museli být vázáni na hrstku stálých hráčů. Rozhodnout se můžete i pro energii, která pochází z obnovitelných zdrojů. Elektřina Nazeleno je 100% čistá, lokální a v letošním roce dokonce zlevnila. A přestože bioplyn doma odebírat nemůžete, neboť ho není v Česku dostatek, můžete zvolit tu nejlepší možnou alternativu – Plyn Naplno. Vyšší poptávka po zeleném plynu dá výrobcům signál, že jej mají vyrábět ve větším množství. Vy pak budete první, kdo začne odebírat 100% bioplyn.

4. Zkontrolujte nastavení termostatu

Termostaty nám nesmírně usnadňují život. Už nemusíme běhat po bytě, tu a tam vypínat ventily na radiátorech a doufat, že nějak dosáhneme kýžené teploty. Chytrá krabička na zdi obstará optimální teplotu za nás. Jsou ale tací, kteří termostat jednou nastaví a další obsluhou se už vůbec nechtějí zabývat. Správným nastavením přitom můžete ušetřit tisíce korun ročně. Pokud jedete o víkendu na chalupu, stáhněte teplotu na minimum. Noci nastavte na nižší stupeň a nechte termostat, aby vám nad ránem začal místnosti ohřívat. Plynule tak přejdete z příjemně chladné noci až k ideální provozní teplotě. A nezapomeňte ho vypnout při odjezdu na dovolenou!

5. Zastavte průvan

Přestože to mnoho z nás odkládá celý rok, podzimní vánek nás nekompromisně informuje o tom, že je načase přistoupit k jednomu z nejúčinnějších opatření při boji s únikem tepla – vyměnit těsnění v oknech a dveřích. Při správné instalaci můžete ušetřit až 40 % nákladů na energie. Stačí přitom jedna cesta do hobby marketu, chvilka lepení a můžete se nadobro rozloučit s průvanem.

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.