Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

4 mýty o zelené elektřině. Kterým věříte vy?

Které z mýtů o zelené elektřině jsou pravdivé? Jak poznat marketing natřený nazeleno od opravdového zeleného proudu?

S elektřinou z obnovitelných zdrojů je spojená řada mýtů

Drahá, nedostupná nebo nestabilní – o zelené elektřině se mluví stále častěji. Automobilky, banky i technologické společnosti se zavazují k jejímu výhradnímu využívání a na zelený proud se připojila už i spousta českých domácností. O její ceně, skutečném původu a udržitelnosti koluje řada nepravdivých informací.  

MÝTUS č. 1: Svítit udržitelně je dražší a složitější

Vysoká cena je další nepodložený mýtus, který si lidé se zelenou energií spojují. Za Elektřinu Nazeleno přitom zaplatí srovnatelnou částku, jako u jiných dodavatelů, protože ekologická elektřina je dražší v průměru o jednotky procent. Rozdíl, který typicky zaplatíte za zelenou elektřinu, odpovídá u tří až čtyřčlenné rodiny žijící v bytě zhruba cappuccinu a dortíku v kavárně. A to za čistší vzduch a férové podmínky pro dodavatele stojí.

A neodůvodněné obavy panují i ohledně přepisu energií. Na webu najdete kalkulačku, kde si během tří minut můžete spočítat, kolik za čistou energii zaplatíte. Administrativa spojená s převodem jde také za dodavatelem energií – přejít můžete kdykoliv, pokud nejste vázáni smlouvou do určitého data.

MÝTUS č. 2: Jedna zelená domácnost nic nezmění

Je pravda, že když budete svítit čistou elektřinou, nezmění se barva světla vašich žárovek v obýváku a ani složení energie, která je rozsvěcuje. Pozitivní změna totiž přijde dlouhodobě.

Elektřina v síti funguje podobně, jako voda v jezeře, která do něj přitéká z různých míst. Čím více budou mít společnosti dodávající zelenou elektřinu odběratelů, tím více čisté energie v síti bude. Obnovitelné zdroje byly dlouhou dobu dotované státem, což nebylo úplně ideální. Teď ale dotace na výstavbu nových zdrojů končí a je správný čas systém nastavit znovu, zdravě a tržně. Pokud chceme mít jako občané v Česku čistou elektřinu, musíme to dát najevo. Je to jednoduché, když budou velcí i malí zákazníci zelenou vyžadovat, budou vznikat nové zdroje zelené elektřiny. A to si uvědomuje stále více domácností i firem.

MÝTUS č. 3: Zelená elektřina způsobuje blackout

Elektřina z obnovitelných zdrojů nezpůsobuje výpadek proudu

Tento mýtus je snad nejrozšířenější. Pravda je ale taková, že nemusíte mít obavy z výpadků elektrické energie, která pochází z obnovitelných zdrojů. Některé fungují víceméně pořád, nehledě na denní dobu nebo roční období – třeba bioplynky, elektrárny na vodu nebo ty, které zpracovávají biomasu. Nikdy se vám tak nestane, že by za vaši spotřebu muselo jít do sítě více energie z konvenčních zdrojů. A proto můžete mít doma 100% zelenou elektřinu i přesto, že vítr zrovna nefouká, nebo slunce nesvítí. Například pro Elektřinu Nazeleno se vykupuje dvakrát více obnovitelné elektřiny, než kolik dodává domácnostem, aby jí bylo vždy dost.

MÝTUS č. 4: Stejně je to všechno jen zelený marketing  

Green, bio, eko, earth-friendly a udržitelně jsou nálepky, které si na svůj produkt přidává stále více firem. Je fakt, že různé společnosti tím myslí různé věci. Pokud chcete mít jistotu, že to váš dodavatel myslí s čistou elektřinou skutečně vážně, zkontrolujte si, že vedle zelené neprodávají i hnědou a že zelená pro ně neznamená jen to, že nakoupí certifikáty, tzv. záruky původu, ze třetích zemí.

Udržitelný přístup k přírodě už není jen o třídění odpadu, šetrné spotřebě vody nebo cestě do práce na kole místo autem. Elektřinou nabíjíme telefony, ochlazujeme vzduch, nebo s její pomocí poháníme elektromobily. A zelená elektřina je cestou, jak se napojit obnovitelnými zdroji na dech naší planety a chovat se v souladu s její dynamikou.

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.