Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

4 kroky, které planetě pomůžou nejvíce

Naše planeta se ohřívá víc, než je zdrávo. Dřív, než začnete propadat environmentální skepsi, přečtěte si tuto dobrou zprávu: možností, co každý z nás může pro ochranu klimatu udělat, je hodně. A je určitě rozumné začít tam, kde to má největší dopad.

4 kroky ke zlepšení vlastní uhlíkové stopy

Pro začátek se pojďme podívat na naši uhlíkovou stopu. Ta nám ukáže, jaké množství skleníkových plynů při jednotlivých činnostech vyrobíme, a poskytne nám tak dobrý návod na to, jaká změna životního stylu má největší dopad na klima. Všichni totiž dobře víme, že je lepší udělat alespoň něco, než jen nečinně přihlížet.

Na každého Čecha připadá v průměru 12,4 tuny oxidu uhličitého za rok, což z nás z hlediska skleníkových plynů dělá čtvrtou nejšpinavější zemi v EU a podle Zprávy o stavu planety jsme už druhý rok po sobě na 14. nejhorším místě ze 153 zemí na světě.

Analytici nám v Environmental Research Letter (2017) pěkně srozumitelně seřadili kroky, kterými můžeme nejvíce snížit svoji individuální uhlíkovou stopu a udělat tak z našeho světa lepší místo pro život.

Jak změnšit vlastní podíl na změně klimatu?

Pokračujte pěšky

Největší podíl na produkci skleníkových plynů – přibližně čtvrtinový – má doprava. Z drtivé většiny je tento podíl tvořen cestováním autem, které ročně vytvoří 2,4 tuny emisí. Každá cesta, při které necháte auto v garáži, bude mít na vaši osobní ekologickou stopu pozitivní vliv. A úplně nulovou stopu má chůze pěšky, tak třeba hned zítra vyrazte do práce po svých.

Za sluncem nelétejte daleko

Spolu s tím, jak bohatneme a více cestujeme, se stává čím dál větším znečišťovatelem také létání.

Dvoutýdenní exotickou dovolenou na vzdálené pláži pod palmami totiž zanecháte na Zemi ekologickou stopu, která by vám měla průměrně vystačit na celý rok. Nechceme vás přemlouvat, abyste strávili celé léto pod stanem u rybníka. Ale pokud vám jde o udržitelnou budoucnost, určitě uděláte lépe, když za sluníčkem pojedete autem do Chorvatska nebo se častěji vydáte objevovat krásy Česka. Letecká dovolená na Seychelách má totiž podle výpočtu Viktora Třebického z CI2, neziskové organizace zaměřené na udržitelný rozvoj, až osmkrát větší ekologickou stopu než zmiňovaná dovolená v Chorvatsku.

Přejděte na zelenou energii

Třetí největší podíl na naší uhlíkové stopě má bydlení, a to díky elektrické energii, kterou doma spotřebováváme. V Česku bohužel vyrábíme elektřinu převážně z uhlí, a tak do atmosféry vypouštíme obrovské množství skleníkových plynů, které oteplování způsobují.

Přejděte na elektřinu z obnovitelných zdrojů

Jestli chceme zmírňovat extrémní horka a sucho, je důležité opustit výrobu elektřiny z fosilních paliv jako je uhlí a ropa a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů v distribuční síti. Ten tvoří aktuálně pouhých 13 %.

Změna rozhodně neleží jen na bedrech politiků, ale může ji nastartovat každý z nás. Chtějte od svého dodavatele elektřinu, která pochází z přírodních zdrojů. Váš hlas bude slyšet a rozproudí dlouhodobou změnu, díky níž začne vznikat více obnovitelných zdrojů a dlouhodobě se tak zvýší podíl zelené elektřiny v distribuční síti.

Změna dodavatele energií vás přitom vůbec neomezí a na svém účtu za energie změnu ani nepocítíte. Tak pojďte do toho s námi.

Změna na talíři

Dalším velkým zdrojem emisí skleníkových plynů je konzumace masa. Největší vyprodukované množství CO2 má na svědomí jehněčí, hovězí a vepřové maso, v těsném závěsu jsou sýry. Milovníci svíčkové na smetaně, kteří chtějí snížit svůj dopad na životní prostředí, by si tedy k nedělnímu obědu měli připravit třeba květákový mozeček nebo zvolit kuřecí řízek. Právě kuřecí maso má ve srovnání s ostatními druhy masa nejnižší ekologickou stopu.

Změna k lepšímu

Možná jste překvapeni, že běžně zmiňované aktivity jako je recyklace odpadků a využití úsporných žárovek, mají na klimatickou změnu poměrně malý vliv. Je proto důležité uvědomit si, jakým rozhodnutím můžeme každý den ke zlepšení situace přispět nejvíce. Není rozhodně nutné rezignovat na veškeré cestování nebo se úplně vzdát masa. Ale když se trochu uskromníte, nebudete každý rok létat na dovolenou přes půlku planety, vezmete na milost brokolici a  doma začněte svítit zelenou energií, vyvoláte velkou změnu.

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.