Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

3 kroky k ekologičtějšímu rodinnému domu od základů

Chcete si konečně postavit ten rodinný dům, o němž už několik let sníte? Přemýšlíte, jak být při jeho stavbě a provozu co nejohleduplnější k přírodě? Máme pro vás tři tipy, kterými byste se měli při plánování řídit.

Plán a kresba stavby nového domu

1. Okolí: krásný dům začíná na zahradě

Aby vaše nové bydlení bylo skutečnou oázou klidu a odpočinku, musíte věnovat pozornost i jeho bezprostřednímu okolí. Kompostování je standard, ale co dál?

Stále více lidí si uvědomuje, že je zbytečné nechávat dešťovou vodu jen tak odtéct. Pro příjezdovou cestu upřednostněte v maximální míře takové materiály, které propustí dešťovku do půdy. Umístěte prázdné barely pod okapy a v době největšího sucha budete mít radost, že máte čím zalévat rostliny.

Rozmanité květiny na zahradě

Právě výběr zeleně je neméně důležitý. Čím dál tím více zahrádkářů se vrací k zahradám, které se nepyšní perfektně střiženým anglickým trávníkem, ale vynikají svou rozmanitostí. Vysazováním smíšených rostlin totiž podporujete biodiverzitu prostředí. A čeho se tedy držet? Ideálně rostlin, které jsou pro danou lokalitu typické. A myslete na budoucnost – nezapomeňte na pár stromů, mezi něž budete moci za několik let pověsit houpací síť!

2. Stavba: nepodceňujte plány

Nejlepší je věci udělat správně hned napoprvé, než je muset později předělávat. Snaha ušetřit se vám nakonec může pěkně prodražit.

Plán stavby domu

Rozhodně nic nezkazíte, když si necháte poradit od projektanta nebo mu celé plánování rovnou svěříte. Seznam otázek, které vás při vlastním plánování napadnou, je totiž zdánlivě nekonečný. Nezahazujte ho, jen pak položte projektantovi ty správné otázky. Půjde na vámi vybraném místě postavit pasivní dům? Jak správně odizolovat půdu, aby zároveň dobře větrala? A k čemu jsou podlahy z korku? Na všechny tyto otázky vám nejlépe odpoví právě projektant a vy tak budete mít jistotu, že se bezhlavě nepouštíte do nerealizovatelného nápadu.

Jeden eko tip pro vás ale máme rovnou. Svou střechu nenechávejte nevyužitou – umístěte na ni solární panely. Ušetříte za elektřinu, na nespotřebovaných přebytcích můžete vydělávat a jejich instalací navíc podpoříte svou energetickou soběstačnost. Kam se nevejdou panely, tam dejte prostor přírodě. Zelené střechy jsou schopné snížit okolní teplotu až o jeden stupeň. Nehledě na to, že dobře vypadají.

3. Provoz: šetřete peníze i přírodu

Úspornou zářivkou už nikoho neoslníte. Tím netvrdíme, že byste snad neměli upřednostnit šetrné zdroje světla, ale jděte dál a do hloubky.

Čím svítíte? Je elektřina celodenně z obnovitelných zdrojů? Pokud ne, přejděte na Elektřinu Nazeleno, která garantuje, že pochází 100% z obnovitelných zdrojů elektrické energie. Máte plynovou přípojku? Jelikož je bioplynu v Česku stále nedostatek, udělejte ten druhý nejekologičtější krok – připojte se k plynu, který v maximální možné míře kompenzuje svou uhlíkovou stopu. Pokud zrovna neplánujete stavbu nízkoenergetického domu, zemní plyn je stále lepší volbou, co se týká vytápění. Má totiž větší výhřevnost než elektřina.

Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.